Marka MyOra – wartości

czas czytania: 5 min

Marka MyOra nie jest kolejną zrównoważoną marką 

Nie istnieje coś takiego jak ekologiczna produkcja. Zgodzisz się ze mną, że wszystko, co posiadamy, zostało w jakiś sposób wytworzone, przetransportowane, a na końcu zostanie wyrzucone? Każdy z tych etapów w jakiś sposób zostawił po sobie ślad.
Staram się tworzyć produkty, w których każdy szew jest niezbędny, przemyślany i maksymalnie komfortowy. Przy wytwarzaniu nie niszczę niepotrzebnie środowiska naturalnego bardziej, niż muszę.
Przy tym wszystkim uważam, a Ty pewnie zgodzisz się ze mną, że każde ciało zasługuje na komfortową menstruację.
Moim celem, w MyOra jest danie Ci produktów wysokiej jakości, bo myślę, że dobry produkt, taki, który nie rozpadnie się po kilkunastu praniach, to okazanie szacunku Planecie. 🌎

majtki menstruacyjne MyOra
Zdjęcie z pierwszej sesji MyOra, styczeń 2024. Konstrukcja majtek menstruacyjnych MyOra bierze pod uwagę „ciało w okresie” oraz Planetę. 🌎 Zarówno ciało okresowe jak i Ziemia wymagają od nas troski. U większości menstruujących, okresy łączą się z bólem, ból skurczowy zgodnie z publikacjami opisywany jest na tyle mocny niczym ból przy zawale serca.

Ceny i transparentność w marce MyOra

Cena majtek menstruacyjnych MyOra wynika bezpośrednio z kosztów produkcji i zastosowanych materiałów. Dzianiny i tkaniny posiadają konkretne certyfikaty, wysoką gramaturę i gęsty splot, nie rozpadną się po kilkudziesięciu praniach.
Konstrukcja majtek okresowych MyOra jest przemyślana tak, żeby były jak najbardziej wytrzymałe oraz wygodne. Zastosowane szwy zapewniają komfort, elastyczność (nic nie pęka, nawet przy naprężeniu) oraz trwałość. Pozostając w temacie szwów zwróciłyśmy również z konstruktorką uwagę na odpowiednie nici, które są przyjemne dla ciała i wytrzymałe. To elastyczne i mocne nici, które zwykle stosuje się do szycia jedwabiu.

Majtki menstruacyjne MyOra, dzięki podwójnej warstwie dzianiny, nie mają również charakterystycznego dla majtek na okres, poziomego szwu. Ten szew zwykle łączy klin chłonny z resztą bielizny. Z tego powodu i wcześniej wymienionych, majtki menstruacyjne MyOra są niestety również bardziej skomplikowane. Przez co wymagają dłuższego czasu szycia w porównaniu do prostej konstrukcji, co ostatecznie przekłada się na wyższą cenę końcową.

Niemniej w ostatecznym rozrachunku, koszt na użycie w produktach droższych i bardziej trwałych jest niższy, niż w produktach tańszych i szybko psujących się. Może to matematycznie wykazać koncepcja „cost per use”.

majtki menstruacyjne cena
Chciałabym pokazać koszty na każdym etapie. Od ceny za materiał, szycie, po podatki i marżę, która pozwala na odszycie kolejnych produktów. Na stronie każdego produktu znajdziesz wykres, taki jak powyżej, kosztów składających się na ostateczną cenę.

Cena majtek menstruacyjnych sprowadzanych z Chin, czyli dlaczego inne majtki okresowe są dużo tańsze?

Projektując, kupując materiały i zlecając szycie w Polsce już od kilku lat mam pewność, że majtki okresowe sprowadzane z Chin po 5 złotych za parę (a sprzedawane 18-krotnie drożej w „wiecznej promocji” 😉) nie będą bezpieczne i wygodne dla ciała. Co przekłada się również na ich skuteczność.
Majtki menstruacyjne sprowadzane z Chin może i są tanie, ale taka cena jest możliwa tylko dlatego, że ktoś tam na drugim końcu świata szyje w okropnych warunkach z materiałów wątpliwej jakości.

majtki menstruacyjne z aliExpress
W czołówce produktów, które są sprowadzane z Chin, są ubrania. Chińscy producenci po prostu zapewniają stosunkowo dobrą jakość w bardzo konkurencyjnej cenie. W przypadku importu odzieży do UE, odzież ta nie musi być certyfikowana. Tak naprawdę nie wiesz, z czego składają się materiały. Czy bawełna była nawożona pestycydami, w czym dzianiny były farbowane i ostatecznie jakimi substancjami zostały pokryte w transporcie.

Skład produktów menstruacyjnych

Wybór tkanin i dzianin, z których jest uszyta bielizna menstruacyjna, był dla mnie jedym z priorytetów. Pomyśl, przecież nie ma nic bardziej bliższego ciału, niż bielizna, którą wkładasz na skórę. Produktów na okres używasz średnio przez 1800 dni, co równa się 5 latom Twojego życia. Warto wybrać świadomie.

Szkodliwe substancje w produktach menstruacyjnych i majtkach na okres

W konwencjonalnych, jednorazowych produktach menstruacyjnych – tamponach i podpaskach – można znaleźć dioksyny, furany, lotne związki organiczne, ftalany, pestycydy i bisfenole. Potwierdził to przegląd systematyczny z 2022 roku. Te wszystkie substancje są wchłaniane przez skórę, która jest największym narządem powłoki wspólnej kręgowców i stamtąd trafiają do organizmu. Na ten czas istnieje tak niewiele badań w temacie, że naukowcy w przeglądzie systematycznym stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania, żeby ocenić wpływ wykrytych substancji na organizm.

Majtki na okres nie za każdym razem są zdrowszym wyborem, jeśli chodzi o szkodliwe chemikalia. Przykładem jest jedna z wiodących marek na rynku bielizny menstruacyjnej – Thinx oraz wykrycie PFAS w produktach tej marki. International Agency for Research on Cancer (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) stwierdziła, że wybrane PFAS mogą być kancerogenne. PFAS destabilizują równowagę hormonalną. Niektóre badania mogą świadczyć o tym, że są powiązane z przyspieszonym starzeniem się jajników, nieregularnymi okresami i zaburzeniami takimi jak PCOS.

majtki menstruacyjne THINX PFAS
Materiał reklamowy marki Thinx. Jak widać powyżej, nawet toksyczne chemikalia w produkcie można zamienić w narrację i zapisać w DNA marki 😉

Majtki menstruacyjne MyOra, a skład materiałowy

Bielizna menstruacyjna MyOra powstała w Polsce z materiałów certyfikowanych wyprodukowanych w UE. W każdym modelu MyOra krok od strony ciała to bawełna organiczna z certyfikatem GOTS. Ten certyfikat to pewność, że żadne toksyczne substancje nie będą się w tym materiale znajdować.
Alternatywą dla bawełny GOTS od ciała jest coolmax, bawełna konwencjonalna lub materiał z jonami srebra.

Zobacz źródła

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6504186/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37022541/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31859481/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31945693/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31694371/

majtki menstruacyjne marka MyOra
Certyfikat GOTS nie dopuszcza użycia toksycznych substancji, które są dość powszechnie używane w tekstyliach. Startując od nasionka bawełny aż po gotową dzianinę.
majtki menstruacyjne marka MyOra
Majtki menstruacyjne MyOra powstały z materiałów, które nie zaburzają cyrkulacji powietrza, Twoje ciało odetchnie podczas okresu.

To, z czego i gdzie zostało wyprodukowane ubranie ma największe znaczenie

Najbardziej dominującym etapem jeśli chodzi o ślad węglowy w cyklu życia ubrania jest jego produkcja. Zalicza się do tego między innymi materiał, z którego produkowane są ubrania.

Bazując na danych zgodnych z Kartą Działań na rzecz Klimatu ONZ, szycie odpowiada za około 9% całkowitej emisji gazów cieplarnianych związanych z odzieżą, podczas gdy produkcja tkanin odpowiada za aż 31%.
Korzystanie z certyfikowanych materiałów (GOTS, Lenzing)  o mniejszym wpływie na środowisko jest więc dla mnie oczywiste.

MyOra to marka wolna od okrucieństwa

MyOra jest marką roślinną cruelty free, wolną od produktów odzwierzęcych. Nie znajdziesz tutaj tkanin, które nie pochodzą z roślin. Być może w przyszłości będzie można kupić majtki MyOra z wełny lub z wełnianym wkładem, ale wówczas te materiały będą pochodziły z recyklingu.
Myślę o #crueltyfree na każdym etapie – w MyOra nie ma plastikowych dodatków. Plastik często kończy swoją podróż w oceanach powodując śmierć zwierząt.

majtki menstruacyjne na obfity okres - bokserki menstruacyjne
Zdjęcie z pierwszej sesji MyOra, styczeń 2024. Jedną z głównych bohaterek sesji była moja suczka Lepka. 🐶 Podejście CF jest mi osobiście bliskie, od 2017 roku jem roślinnie i dziś mogę z pewnością napisać, że to był jeden z najważniejszych punktów zwrotnych w moim życiu.

A jeśli chodzi o zrównoważone życie to TY też masz wpływ

Wbrew temu, jak zwykło się mówić, badania pokazują*, że zachowanie i życie codzienne związane z konsumpcją mają decydujący wpływ na zużycie energii i emisje gazów.
65% globalnych emisji gazów cieplarnianych oraz 50–80% użytkowania gruntów, wody i materiałów można bezpośrednio i pośrednio powiązać z konsumpcją gospodarstw domowych.
To dobra wiadomość, ponieważ naprawdę dużo zależy od nas, konsumentów 🙂

* Ivanova, D.; Barrett, J.; Wiedenhofer, D.; Macura, B.; Callaghan, M.; Creutzig, F. Quantifying the Potential for Climate Change Mitigation of Consumption Options. Environmental Research Letters 2020.

Uważasz, że o czymś nie pomyślałam albo mogę zrobić coś lepiej? Napisz, chętnie o tym porozmawiam!

Dziękuję, że przeczytałaś/eś artykuł MyOra do końca.
Bądź na bieżąco! Zapisz się na prasówkę 📩, obserwuj MyOra na Instagramie, Facebooku lub tik-toku.

Shopping Cart
Scroll to Top