Skład materiałowy wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych.

Warstwa chłonna w majtkach menstruacyjnych MyOra wykonana jest w całości z bambusa (modele HEAVY) lub w 70% z bambusa i 30% z bawełny (modele LIGHT) – w zależności od wybranego modelu. Dokładne składy znajdziesz na poszczególnych kartach produktu.

Materiał posiada Certyfikat Jakości STANDARD 100 by OEKO-TEX®, klasa produktu 1 i został wyprodukowany w Polsce.

warstwa chłonna w majtkach menstruacyjnych
Warstwa chłonna w majtkach menstruacyjnych MyOra wszysta jest do środka między dwie warstwy materiału, nie jest widoczna z zewnątrz. Na zdjęciu majtki menstruacyjne wywrócone na lewą stronę.

Grubość warstwy chłonnej a chłonność majtek menstruacyjnych.

Oprócz minimalnej różnicy w składzie obie wersje LIGHT i HEAVY różnią się grubością:

  • LIGHT: to cieńszy wkład z płaskiej tkaniny bambusowej (70% bambus, 30% bawełna) o gramaturze 260g/m2wkładka idealna na dzień, w którym spodziewasz się okresu, na ostatnie dni miesiączki lub na dni z lekkim krwawieniem;
    klik po modele z wkładką LIGHT
  • HEAVY: frotte bambusowe czyli 100% bambusa o strukturze ręcznika i gramaturze 500g/m2. Taka gramatura daje pewność, że już jedna warstwa zapewnia dużą chłonność. Wkładka idealna na dni z bardziej obfitym krwawieniem, na noc oraz na połóg.
    klik po modele z wkładką HEAVY
Majtki menstruacyjne MyOra hipstery HIGH z wkładką chłonną LIGHT.
Majtki menstruacyjne MyOra hipstery HIGH z wkładką chłonną HEAVY.
Bambus o różnej gramaturze: wersja HEAVY 500 g/m² (czarny) oraz LIGHT 260 g/m² (szary).

Dlaczego bambus w warstwie chłonnej majtek na okres?

Bambus to materiał o wyjątkowych właściwościach:

  • Doskonała absorpcja – wchłania wilgoć o 60% skuteczniej niż bawełna.
  • Właściwości termoregulacyjne – latem chłodzi (temperatura dzianiny jest o 3°C niższa od temperatury otoczenia), zimą ogrzewa.
  • Naturalność i przepuszczalność – umożliwia cyrkulację powietrza, tworząc środowisko niesprzyjające namnażaniu się bakterii. Dzięki temu vulva może swobodnie oddychać.
  • Hipoalergiczność – nie powoduje uczuleń ani reakcji alergicznych.
  • Ekologiczność podczas prania – nie uwalnia podczas prania mikrowłókien plastikowych, w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych (mikropolar, poliester, flizelina).
  • Antybakteryjność – w przeciwieństwie do poliestrowych warstw chłonnych, które wraz z krwią tworzą idealne środowisko dla bakterii (i nieprzyjemnych zapachów).
  • Biodegradowalność – nie zalega na wysypiskach śmieci przez setki lat.

Czy warstwa chłonna w majtkach menstruacyjnych jest wyczuwalna?

Majtki menstruacyjne MyOra są nieco grubsze w obszarze warstwy chłonnej w porównaniu do zwykłej bielizny. Swoją grubością przypominają cienką podpaskę.

Jednak przewagą majtek menstruacyjnych jest ich konstrukcjawszystkie warstwy stanowią całość i są ze sobą zszyte. Dzięki temu nic nie przykleja się do skóry, nie majta ani nie przesuwa między nogami, jak czasami zdarza się w przypadku jednorazowych podpasek.
Martwisz się o to, że wewnętrzne szwy w majtkach menstruacyjnych będą drapać? Jedynym szwem od wewnętrznej strony majtek okresowych jest ten, który łączy klin chłonno-wodoodporny z resztą bielizny. Nie musisz się jednak zawracać sobie nim głowy, bo jest on możliwie gładki i nie drapie.

szew w majtkach menstruacyjnych
Lewa strona majtek menstruacyjnych z widocznym szwem łączącym wkład chłonno-wodoodporny z resztą majtek.

Czy majtki menstruacyjne przypominają podpaskę?

Majtki menstruacyjne MyOra są zaprojektowane tak, by ich grubość była praktycznie niewyczuwalna po założeniu i w żaden sposób nie krępowała ruchów. Co najważniejsze, są elastyczne i współpracują z ciałem – w przeciwieństwie do przeważnie sztywnych konwencjonalnych jednorazowych podpasek.

Zauważ różnicę: jednorazowe podpaski w dotyku przypominają bardziej papier niż materiał i nie są plastyczne. Tymczasem majtki menstruacyjne MyOra są miękkie i elastyczne, dostosowują się do Twojego ciała.

Czy wkład chłonny w majtkach menstruacyjnych traci właściwości po praniach?

Wszystkie warstwy majtek menstruacyjnych mają taką samą żywotność jak zwykłe majtki. Ich „data ważności” to fizyczne zużycie spowodowane praniem i noszeniem.

Różnica polega na tym, że majtki okresowe zakładasz tylko kilka dni w miesiącu, dzięki czemu służą dłużej niż zwykła bielizna. Przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą ci przez kilka lat menstruacji.

Warstwy aktywne majtek (np. warstwa chłonna) nie są niczym pokryte – ich właściwości wynikają ze splotu, grubości i składu materiału. W majtkach menstruacyjnych MyOra nie ma warstwy, która mogłaby się „sprać”.

Czego unikać, czyli alternatywy dla bambusowej warstwy chłonnej w majtkach menstruacyjnych.

Po pierwsze materiały syntetyczne: mikropolar, flizelina medyczna (czyli 100% poliester) czy poliester. Te wszystkie materiały to nic innego jak włókno poliestrowe. Materiały syntetyczne powstają ze składników nie występujących naturalnie w przyrodzie. To materiały otrzymywane z pochodnych ropy naftowej w laboratorium.

Najpierw w procesie powstają płatki, które są następnie topione, po to, aby ostatecznie powstało włókno poliestrowe. Czy to odpowiednie materiały na warstwę chłonną majtek menstruacyjnych?
Jeśli nadal masz wątpliwości, daj mi jeszcze chwilę, żeby Cię przekonać, że syntetyki to fatalny pomysł na funkcyjną warstwę chłonną w majtkach menstruacyjnych.

Syntetyki to fatalny pomysł głównie z dwóch względów: dla zdrowia i dla środowiska.

dla zdrowia

Nie ma sensu zamieniać jednorazowych podpasek (które mogą zawierać do 90% plastiku) na majtki menstruacyjne z podobnie wysokim udziałem syntetyków.

Poliester z krwią i wydzielinami ciała tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii (efekt: nieprzyjemny zapach).
Mikroorganizmy ze skóry przenoszą się na włókna ubrań. Rozwój bakterii jest spowodowany wydzielaniem potu, łuszczeniem się skóry i naturalnymi cząstkami występującymi we włóknach. Kluczowy jest skład tekstyliów.

Badanie naukowe: 26 osób ubranych w 100% bawełnę, 100% poliester i miksy materiałowe wzięło udział w godzinnej sesji spinningu. Po 28 godzinach oceniono zapach MyOraz rozwój bakterii na różnych materiałach. Tkaniny poliestrowe wykazywały wysoki wzrost bakterii Micrococcus, Enhydrobacter i Propionibacterium spp. Micrococcus wykryto niemal wyłącznie na syntetycznych koszulkach, co miało istotny wpływ na powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

dla środowiska

Produkcja: Materiały syntetyczne (z wyłączeniem recyklingu) produkowane są z paliw kopalnych. Ich wydobycie uwalnia gazy cieplarniane i przyspiesza zmiany klimatu.

Problem mikrowłókien: Mikroskopijne kawałki plastiku przedostają się do środowiska podczas prania materiałów syntetycznych. Akryl (wsad pralki 6 kg) gubi 730 000 mikrowłókien podczas jednego prania. Trafiają do środowiska wodnego, gdzie zalegają przez setki lat, przyciągając zanieczyszczenia – chemikalia, paliwo, pestycydy.

Mikrowłókna zjadane przez organizmy morskie trafiają z powrotem do obiegu przyrodniczego. Mogą zaburzać gospodarkę hormonalną – zostały już odnalezione w łożysku, ludzkiej krwi i mleku matki.

Utylizacja: Żaden z wyprodukowanych dotąd materiałów syntetycznych na świecie jeszcze się nie rozłożył. Naukowcy szacują, że rozkład może potrwać nawet kilkaset lat.

Po drugie: materiały pochodzenia zwierzęcego

Nie stosujemy materiałów pochodzenia zwierzęcego ze względów etycznych.

Nie wykluczamy w przyszłości użycia wełny z recyklingu, ponieważ dzianina wełniana – mimo że nie jest cruelty-free – posiada doskonałe właściwości termoregulacyjne i chłonne.

Zobacz źródła [4]
  1. Callewaert Ch., De Maeseneire E., Frederiek-Maarten Kerckhof, Microbial Odor Profile of Polyester and Cotton Clothes after a Fitness Session, online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25128346/ dostęp: 22.01.2024, DOI: 10.1128/AEM.01422-14
  2. D. Carrington, Microplastics revealed in the placentas of unborn babies, The Guardian 23.12.2020, online: https://www.theguardian.com/environment/2020/dec/22/microplastics-revealed-in-placentas-unborn-babies, dostęp: 22.01.2024.
  3. D. Carrington, Microplastics found in human blood for first time, The Guardian 25.03.2022, online:  https://www.theguardian.com/environment/2022/mar/24/microplastics-found-in-human-blood-for-first-time, dostęp: 22.01.2024.
  4. D. Carrington, Microplastics found in human breast milk for the first time, The Guardian 07.10.2022, online:  https://www.theguardian.com/environment/2022/oct/07/microplastics-human-breast-milk-first-time, dostęp: 22.01.2024.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś artykuł MyOra do końca.
Bądź na bieżąco! Zapisz się na prasówkę 📩, obserwuj MyOra na Instagramie, Facebooku lub tik-toku.

data dodania:

| aktualizacja:

Shopping Cart
Scroll to Top