Dlaczego frotte bambusowe na wkład chłonny w majtkach menstruacyjnych na obfity okres?
autor_ka:
Komfortowe majtki menstruacyjne to znacznie więcej niż tylko uszycie ich z wykroju. To proces projektowy, w którym każda jego część – od wyboru włókna na każdą z warstw, przez rodzaj splotu, aż po gramaturę materiału – ma znaczenie dla przyszłej wygody i zdrowia.
- Projekt majtek menstruacyjnych na obfity okres
- Jak działają majtki menstruacyjne?
- Skład wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
- Pozostałe właściwości wiskozy bambusowej
- Struktura wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
- Splot wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
- Ile warstw chłonnych w majtkach menstruacyjnych zapewni najlepszą chłonność?
- Gramatura wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
- Majtki menstruacyjne na obfity okres – opinie
Projekt majtek menstruacyjnych na obfity okres
W poniższym tekście dowiesz się dlaczego wybrałam bambus o splocie frotte na wkład chłonny majtek menstruacyjnych na obfity okres, dlaczego niektóre materiały i sploty lepiej wchłaniają wilgoć niż inne oraz jakie parametry warstwy chłonnej warto wziąć pod uwagę przy wyborze majtek menstruacyjnych. Dzięki temu będziesz mogła świadomie wybierać majtki okresowe, rozumiejąc ich rzeczywistą skuteczność.
Gdy zaczynałam projektować pierwsze majtki menstruacyjne (to już 5 lat!) to zamiast materiałów szukałam 🔍 źródeł naukowych (i innych opracowań), w których mogę znaleźć informacje o właściwościach poszczególnych tkanin i dzianin.
Bo widzisz, majtki menstruacyjne nie są zwykłą bielizną. To produkt, który:
- ma kontakt z bardzo wrażliwą częścią ciała,
- musi wchłaniać krew, najlepiej jak to tylko możliwe,
- powinien zapobiegać rozwojowi bakterii, a przy tym nie zawierać substancji mających wpływ na gospodarkę hormonalną (jak jony srebra),
- musi być oddychający.
Po tym wstępie pewnie już wiesz, że skład materiałowy majtek menstruacyjnych myOra nie jest przypadkowy, ale świadomy.
Jak działają majtki menstruacyjne?
Majtki na okres to wielorazowy środek okresowy, który pełni jednocześnie funkcję bielizny i produktu na okres dzięki dwóm warstwom – warstwie chłonnej (to o niej jest ten artykuł) i wodoodpornej. Krew przechodzi najpierw przez kroczek we wkład chłonny, a dalej zatrzymuje się na warstwie wodoodpornej.
Skład wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
Po zapoznaniu się z właściwościami fizycznymi materiałów, z pełną świadomością wybrałam bambus. Testy opublikowane w Indian Journal of Fibre and Textile Research pokazują, że bambus jest w stanie zatrzymać prawie dwukrotnie więcej wilgoci niż bawełna organiczna (chociaż wchłania tę wilgoć wolniej).
Dodatkowo bambus jest materiałem pochodzenia naturalnego, więc umożliwia przepływ powietrza. To bardzo ważna funkcja, szczególnie w przypadku majtek menstruacyjnych. Przewiew zapobiega rozmnażaniu się bakterii beztlenowych, pomaga utrzymać prawidłowe pH oraz zapobiega rozwojowi infekcji intymnej.
Pozostałe właściwości wiskozy bambusowej
Bambus oprócz powyższego posiada naturalną zdolność do termoregulacji – w upały potrafi obniżyć temperaturę o 3 stopnie względem otoczenia, a zimą zapewni ciepło. Ostatnie, ale nie najmniej ważne – w przeciwieństwie do syntetycznych materiałów, które są często stosowane w majtkach menstruacyjnych (mikropolar, poliester czy flizelina), bambusowe włókna nie uwalniają podczas prania mikroplastiku. Dodajmy do tego biodegradowalność, po zakończeniu użytkowania nie będzie zalegał na wysypiskach przez setki lat, w przeciwieństwie do wspominanych już syntetyków.
Struktura wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
Bambus należy do grupy włókien celulozowych, pozyskiwanych z drzew. Celuloza w tkaninie tworzy mikro łańcuchy. Krew jest naturalnie podciągana przez nie i przemieszcza się pomiędzy włóknami. Ten proces, oparty na zjawisku kapilarnym, sprawia, że każde pojedyncze włókno bambusowe jest niczym mała gąbka, skutecznie zatrzymując wilgoć. To właśnie dzięki takiemu mechanizmowi “wędrowania” krwi przez strukturę materiału, bambus wykazuje znakomite właściwości absorpcyjne.
Splot wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
Po wyborze rodzaju włókna, padła pora na wybór splotu. Splot to sposób przeplatania się ze sobą nici (osnowy i wątku) podczas produkcji materiału. Wybór splotu wpływa na właściwości materiału, takie jak wytrzymałość, elastyczność, wrażenia dotykowe oraz przede wszystkim na jego chłonność.
W przypadku splotu typu frotte, gdzie nici układają się w charakterystyczne pętelki (podobnie jak w ręcznikach), uzyskujemy znacznie większą liczbę nici na metr kwadratowy w porównaniu do płaskiej tkaniny, takiej jak zwykłe prześcieradło. Ta pętelkowa struktura zapewnia lepszą absorpcję wilgoci niż materiały o płaskim splocie, właśnie dzięki większej powierzchni chłonnej. Z tego właśnie powodu w majtkach menstruacyjnych na obfity okres, czyli w wersji wkładki HEAVY, wkład chłonny to 100% bambus o splocie frotte.
Ile warstw chłonnych w majtkach menstruacyjnych zapewni najlepszą chłonność?
Przeglądając oferty majtek menstruacyjnych, często spotykasz się z opisem liczby warstw chłonnych:
Jednak sama liczba warstw może być myląca – nie mówi nam bowiem nic o rzeczywistej chłonności produktu. Wyobraź sobie, że masz 4 warstwy bardzo cienkiego materiału. Czy będą one bardziej skuteczne niż jedna warstwa grubego materiału? Niekoniecznie. Wiem jedno, bazując na moim doświadczeniu – cztery warstwy zszyte razem będą w użytkowaniu mniej wygodne niż jedna, grubsza warstwa. Majtki okresowe będą na pewno grubsze, ponieważ pomiędzy poszczególnymi warstwami znajduje się powietrze (czyli pusta przestrzeń), 4 warstwy zszyte po bokach nigdy nie będą tak płaskie jak jedna, grubsza. W takim przypadku majtki menstruacyjne faktycznie mogą dawać wrażenia pampersa.
Gramatura wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych
Kluczowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze majtek menstruacyjnych, szczególnie na dni obfitego krwawienia, jest gramatura materiału chłonnego. Gramatura to nic innego jak “masa” materiału wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m²). To właśnie ten wskaźnik najlepiej określa rzeczywistą grubość i potencjał chłonny materiału.
Już podaję konkretny przykład: cztery warstwy cienkiej bawełny t-shirtowej o gramaturze 110 g/m² będą miały mniejszą chłonność niż pojedyncza warstwa frotte o gramaturze 500 g/m². Dlatego przy wyborze majtek menstruacyjnych nie sugeruj się wyłącznie liczbą warstw, tylko sprawdź gramaturę użytych materiałów. Jeśli jej nie znajdziesz – cóż, ktoś Ci nawija makaron na uszy.
Majtki menstruacyjne na obfity okres – opinie
Po tym artykule już wiesz, że to nie przypadek, że w majtkach menstruacyjnych na obfity okres w myOra wkładem chłonnym jest frotte bambusowe. Słuszność tego wyboru potwierdzają w praktyce opinie, jak te poniżej.
o Majtki menstruacyjne hipster high z bawełny GOTS
Grubość wkładki chłonnej: heavy (grubsza)
Chłonność: jak w opisie
Rozmiarówka: idealne
o Majtki menstruacyjne hipster high z bawełny GOTS
Grubość wkładki chłonnej: heavy (grubsza)
Chłonność: jak w opisie
Rozmiarówka: idealne
o Majtki menstruacyjne hipster high z bawełny GOTS
Grubość wkładki chłonnej: heavy (grubsza)
Chłonność: jak w opisie
Rozmiarówka: idealne
Rozwiń i zobacz źródła
https://classroom.synonym.com/fabrics-absorb-water-7617496.html
https://www.textileschool.com/162/wool-fiber-basics-characteristics-properties
https://or.niscpr.res.in/index.php/IJFTR
https://en.wikipedia.org/wiki/Terrycloth
Callewaert Ch., De Maeseneire E., Frederiek-Maarten Kerckhof, Microbial Odor Profile of Polyester and Cotton Clothes after a Fitness Session, online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25128346/ dostęp: 22.01.2024, DOI: 10.1128/AEM.01422-14
D. Carrington, Microplastics revealed in the placentas of unborn babies, The Guardian 23.12.2020, online: https://www.theguardian.com/environment/2020/dec/22/microplastics-revealed-in-placentas-unborn-babies, dostęp: 22.01.2024.
D. Carrington, Microplastics found in human blood for first time, The Guardian 25.03.2022, online: https://www.theguardian.com/environment/2022/mar/24/microplastics-found-in-human-blood-for-first-time, dostęp: 22.01.2024.
D. Carrington, Microplastics found in human breast milk for the first time, The Guardian 07.10.2022, online: https://www.theguardian.com/environment/2022/oct/07/microplastics-human-breast-milk-first-time, dostęp: 22.01.2024.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś artykuł MyOra do końca.
Bądź na bieżąco! Zapisz się na prasówkę 📩, obserwuj MyOra na Instagramie, Facebooku lub tik-toku.
data dodania:
| aktualizacja: