Jak działają majtki menstruacyjne?
Najprościej, majtki menstruacyjne działają tak, jak podpaski. Podobnie jak podpaski pochłaniają krew menstruacyjną i zapobiegają przeciekom. Po tym artykule zobaczysz jednak, że na tym podobieństwa się kończą.
- Ile lat mają najstarsze majtki menstruacyjne?
- Jak działają majtki menstruacyjne?
- “Chociaż zasada działania może się wydawać podobna [do podpasek], to ciało odczuwa je zupełnie inaczej”, czyli opinia jednej z klientek.
- Porównanie majtek menstruacyjnych do podpasek to tylko taka sama zasada działania, odczucia są inne
- Skład majtek menstruacyjnych i jednorazowych podpasek
- Majtki menstruacyjne i jednorazowe podpaski w użyciu
- Zapach w majtkach menstruacyjnych i jednorazowych podpaskach
- Infekcje w majtkach menstruacyjnych i jednorazowych podpaskach
- Podsumowanie: majtki menstruacyjne vs jednorazowe podpaski.
Ile lat mają najstarsze majtki menstruacyjne?
Gdy pierwszy raz dowiadujesz się o majtkach menstruacyjnych pewnie zastanawiasz się, jak to ma prawo działać?
“Nie wierzę w takie nowe wynalazki…” założę się, że to też może być jedna z pierwszych myśli w temacie majtek na miesiączkę. 😉
Tymczasem majtki okresowe nie są nowym wynalazkiem, mają co najmniej 120 lat. Dowodem na to są trzy Japońskie reklamy, opublikowane w „Seksualności Dziewicy”, to najstarsze znane na świecie wzmianki o majtkach na okres, które ówcześnie znane były pod nazwą “pas bezpieczeństwa”.
Jak działają majtki menstruacyjne?
Najprościej pisząc, majtki okresowe to wielorazowa bielizna, która działa tak, jak podpaski. Majtki na okres to figi, które podobnie jak podpaski pochłaniają krew i zapobiegają przeciekom. Majtki menstruacyjne działają dzięki dwóm warstwom funkcyjnym, czyli warstwie chłonnej i warstwie wodoodpornej. Krew okresowa przechodzi najpierw przez krok, następnie jest wchłaniana i zatrzymywana w chłonnym klinie. Za chłonnym klinem mamy warstwę, która chroni przed przeciekiem.
Pewnie po tym opisie myślisz, że majtki na okres i jednorazowe podpaski to takie same produkty menstruacyjne, różniące się jedynie wielorazowością. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie lubisz jednorazowych podpasek to majtki menstruacyjne mogą okazać się dla Ciebie gamchengerem wśród dostępnych produktów na okres.
W dalszej części artykułu możesz poczytać o tych różnicach, prosto i w oparciu o konkrety, bez nawijania makaronu na uszy.
“Chociaż zasada działania może się wydawać podobna [do podpasek], to ciało odczuwa je zupełnie inaczej”, czyli opinia jednej z klientek.
Na MyOra znajdziesz opinie na temat majtek menstruacyjnych – recenzentek i klientek, które przetestowały większość marek dostępnych na rynku: Skrojone, Wimin, clarkk, Wielorazówka, Soft Moon, SIS, Majtki z Sosnowca, Trust aż po chińskie majtki na okres z Allegro. Niżej jedna z nich, porównująca podpaski do majtek okresowych.
- Najlepsze majtki menstruacyjne, czyli opinie użytkowniczek – jak inne marki wypadają na tle MyOra?
o Majtki menstruacyjne hipster medium
- Zobacz wszystkie opinie o majtkach menstruacyjnych.
- Zobacz opinie o tym, czy majtki menstruacyjne sprawdzają się na obfity okres.
Porównanie majtek menstruacyjnych do podpasek to tylko taka sama zasada działania, odczucia są inne
Majtki okresowe MyOra to inny wymiar komfortu, w porównaniu do każdej jednorazowej podpaski 💨
Majtki menstruacyjne MyOra (piszę konkretnie o tych, bo za inne nie odpowiadam 😉) są trochę grubsze w klinie chłonno-wodoodpornym, porównując do majtek nie-okresowych. Grubość przypomina podpaskę light, ale… grubości warstwy chłonnej w majtkach na okres MyOra nie czuć po założeniu i absolutnie nie ogranicza poruszania się czy nawet uprawiania sportu. W przeciwieństwie do sztywnych „papierowych” w odczuciu, jednorazowych podpasek, majtki menstruacyjne MyOra są miękkie i poruszają się z ciałem, a wszystkie warstwy w bieliźnie menstruacyjnej są ze sobą zszyte.
Zauważ, że podpaski przypominają przeważnie w dotyku bardziej tekturę, niż dzianinę. Bielizna okresowa MyOra jest miękka i plastyczna, co widać na filmie, gdzie widzisz Magdę praktykującą jogę w jednym z modeli MyOra. Ale to nie tylko jedyna różnica między majtkami menstruacyjnymi i jednorazowymi podpaskami.
Skład majtek menstruacyjnych i jednorazowych podpasek
Skład jednorazowych podpasek
W prawie wszystkich typach jednorazowych podpasek warstwa, która ma bezpośredni kontakt ze skórą, składa się z cienkiej warstwy ażurowej włókniny polipropylenowej lub polietylenowej, tak, jak na załączonym obrazku.
Czego nie znajdziesz w informacji o składzie na opakowaniu jednorazowych podpasek?
Na pewno tego, że zazwyczaj na ten materiał wierzchni podpaski nakładany jest emolient lub balsam, aby zapewnić ochronę przed podrażnieniami i miękkość skóry. Producenci o tym nie wspominają, bo w UE nie ma obowiązku informowania o dokładnym składzie podpasek, tak jak to trzeba robić w przypadku np. kosmetyków. Więc tak naprawdę nie wiemy, co ostatecznie ląduje na naszych wargach sromowych w kilkugodzinnym kontakcie z konwencjonalną podpaską.
Owszem istnieją organiczne, bawełniane alternatywy, ale najbardziej popularne dostępne ekonomicznie i fizycznie jednorazowe podpaski i wkładki higieniczne często zawierają syntetyczne materiały.
Te składniki mogą podrażniać delikatną skórę, prowadząc do dyskomfortu, a w najgorszym przypadku – do infekcji.
Tyle w internecie materiałów na temat świadomej pielęgnacji twarzy (”twarzing), więc może zaczniemy również mówić i pisać o świadomej pielęgnacji intymnej (”vulwing”???).
Majtki menstruacyjne – opinia dotycząca komfortu w porównaniu do podpasek
o Majtki menstruacyjne hipster high
Grubość wkładki chłonnej: heavy (grubsza)
Chłonność: jak w opisie
Rozmiarówka: idealne
Skład majtek menstruacyjnych
Majtki menstruacyjne składają się przeważnie z 4 warstw. Kolejno: warstwa od stron ciała, wkład chłonny, warstwa chroniąca przed przeciekaniem oraz warstwa od zewnątrz. Jedynym syntetycznym materiałem w majtkach na okres MyOra jest ten pełniący funkcję warstwy chroniącej przed przeciekaniem – PUL. PUL jest niezbędny dla funkcjonalności majtek okresowych. Dla majtek na miesiączkę MyOra, które są wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego to kompromis, dzięki tej syntetycznej warstwie bielizna menstruacyjna może spełniać swoją podstawową funkcję – chronić przed przeciekiem.
Jaki materiał mają majtki menstruacyjne MyOra od ciała?
Majtki okresowe MyOra to 100% bawełna organiczna ze splotem SOFT TOUCH z certyfikatem GOTS, w każdym modelu od strony ciała. Taki materiał jest przetestowanym gwarantem braku odparzeń, podrażnień, bezpieczeństwa dla ciała i miękkości.
Splot bawełny SOFT TOUCH to specjalny sposób dziania przędzy bawełnianej, który sprawia, że finalny materiał jest miękki jak chomiczek.
Majtki menstruacyjne i jednorazowe podpaski w użyciu
Podpaski jednorazowe zmieniasz często, majtki menstruacyjne wystarczają na cały dzień
Producenci jednorazowych podpasek zalecają, aby zmieniać je co 3-4 godziny. Natomiast majtki okresowe MyOra możesz nosić aż do 12 godzin. To oczywiście indywidualna kwestia w zależności od obfitości i dnia Twojego okresu, jednak testy i opinie o majtkach okresowych MyOra potwierdzają to, że majtki menstruacyjne to doskonały środek na obfity okres.
Taka częstotliwość wymiany majtek na okres w porównaniu jednorazowych podpasek przekłada się także na realne oszczędności finansowe w perspektywie czasu.
- Zobacz artykuł najlepsze majtki menstruacyjne na obfity okres – 3 parametry wpływające na chłonność.
Majtki menstruacyjne – opinie dotyczące chłonności w porównaniu do podpasek
o Majtki menstruacyjne hipster high
Grubość wkładki chłonnej: heavy (grubsza)
Chłonność: jak w opisie
Rozmiarówka: idealne
Grubość wkładki chłonnej: heavy (grubsza)
Rozmiarówka: idealne
Zapach w majtkach menstruacyjnych i jednorazowych podpaskach
Pod materiałami o majtkach menstruacyjnych często pojawiają się komentarze w stylu „będzie mokro, będzie śmierdzieć…”. Taki mit o majtkach na okres wynika z traktowania jednorazowych podpasek i majtek okresowych jako taki sam produkt menstruacyjny.
Konwencjonalne jednorazowe podpaski mogą się składać w większości z plastiku. Przez co krew, która dostanie się do wnętrza podpaski nie może wyschnąć, wszystko „kisi się” w środku podpaski, jest wilgotno, beztlenowe bakterie się namnażają, stąd nieprzyjemny zapach. W majtkach okresowych, biorąc pod uwagę ich skład, znaczna część krwi zdąży w trakcie dnia przeschnąć, nie tworzy się środowisko, które sprzyja namnażaniu się tych “śmierdzących” bakterii.
Co więcej, niektóre majtki menstruacyjne dostępne na rynku też składają się w większości z syntetyków, często te materiały są najniższej jakości. One również w połączeniu z krwią mogą wydzielać nieprzyjemny zapach.
- Przeczytaj o plastiku w majtkach menstruacyjnych.
Majtki menstruacyjne – opinia dotycząca zapachu w porównaniu do podpasek
o Majtki menstruacyjne hipster high
Majtki menstruacyjne, które miałam okazję przetestować, zasługują na uznanie pod każdym względem! Ich chłonność jest doskonała, skutecznie wchłania krew nawet w najbardziej obfite dni, co sprawiało, że mogłam czuć się swobodnie przez niemalże cały dzień. Co równie istotne, majtki nie wytwarzały żadnego przykrego zapachu – w przeciwieństwie do znanych mi i nienawidzonych podpasek.
Również brak uczucia wilgotności pozwolił mi poczuć się komfortowo i pewnie podczas wyjścia z domu. W trakcie testów majtki ani razu nie przeciekły, co dało mi pełne poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, ich krój zapewniał wygodę, nie odznaczały się pod spodniami. W pasie były minimalnie opinające, ale to wina tego, że powinnam była wybrać je o jeden rozmiar większe 🙂 Dodam też, że były to pierwsze majtki menstruacyjne w moim życiu i okazały się dla mnie absolutną rewolucją w porównaniu do tradycyjnych podpasek i tamponów. Dzięki nim mogę cieszyć się pełnym komfortem i swobodą podczas okresu. Zdecydowanie polecam je każdej kobiecie poszukującej wygodnych i nowoczesnych rozwiązań dotyczących okresu.
Infekcje w majtkach menstruacyjnych i jednorazowych podpaskach
Używając majtek menstruacyjnych z oddychających materiałów wręcz zmniejszasz ryzyko infekcji intymnych. Majtki okresowe MyOra powstały z dzianin, które umożliwiają przepływ powietrza między skórą, a otoczeniem. Dzięki temu bakterie beztlenowe nie namnażają się oraz pochwa może utrzymać prawidłowe pH.
Zdajesz sobie sprawę z tego, że powodem infekcji są Twoje własne bakterie? 95% bakterii w zdrowiej pochwie to Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Rolą Lactobacillus jest ochrona przed zakażeniami oraz utrzymanie prawidłowego pH. 5% to bakterie beztlenowe, które w takiej objętości nie są zagrożeniem. Jednak, gdy dochodzi do zaburzenia proporcji 95/5 spada odporność i ryzyko infekcji intymnej znacznie wzrasta.
Do takiego zaburzenia proporcji dochodzi, gdy produkt menstruacyjny uniemożliwia przepływ powietrza. Takim produktem mogą być konwencjonalne jednorazowe podpaski. Mokre środowisko i syntetyki chodzą w parze z infekcjami i zaburzeniem pH pochwy.
Majtki menstruacyjne – opinia o infekcji w porównaniu do podpasek
o Majtki menstruacyjne hi-cut medium
Majtki menstruacyjne to było coś co długo mnie przerażało. Dziś wiem, że błędem było zwlekanie z zakupem. Ból w okolicach sromu, w trakcie menstruacji zniknął całkowicie (wcześniej używałam tamponów i kubeczka menstruacyjnego). Nie mam problemów z infekcjami, które się zdarzały przy podpaskach, bo materiał jest przewiewny. Chłonność oceniam na 12/10- wytrzymały ze mną 24h, a moje miesiączki należą do obfitych. Same majtki jako bielizna są niesamowicie przyjemne i wygodne. Materiał jest miękki, gumki się nie wżynają, ani nie podwijają się pod brzuch. Ładnie wyglądają nawet w obcislych spodniach czy sukienkach. Pozwalają na to by zapomnieć że ma się okres. Poleciłabym je każdej kobiecie.
Podsumowanie: majtki menstruacyjne vs jednorazowe podpaski.
Mimo, że zasada działania jest taka sama to majtki okresowe i jednorazowe podpaski są zupełnie różnymi produktami na miesiączkę. Majtki na okres mają przewagę na wielu polach, porównując do jednorazowych podpasek. Majtki menstruacyjne sprawdzą się lepiej jako produkt na obfity okres, nie powodują podrażnień, infekcji i nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście o ile są dobrze zaprojektowane i uszyte z odpowiednich materiałów.
Zobacz źródła:
Safety Evaluation of Absorbent Hygiene Pads: A Review on Assessment Framework and Test Methods
Sustainability 2018, 10(11), 4146; https://doi.org/10.3390/su10114146