Majtki menstruacyjne na noc, czyli jak zapobiec przeciekom w nocy?
Budzisz się w nocy z lękiem przed przeciekiem? Nie jesteś sama. Majtki menstruacyjne na noc to rozwiązanie, które zapewnia spokojny sen bez obaw o plamę na pościeli. W artykule dowiesz się, jak wybrać idealny model na obfite dni, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz dlaczego podpaski i tampony nie są idealnym rozwiązaniem na noc.

- Gdy okres nie daje spać.
- Ile razy wierci się zdrowy człowiek podczas snu?
- Dlaczego podpaski i tampony nie są idealnym rozwiązaniem na noc?
- Dlaczego tampony mogą powodować TSS?
- Majtki menstruacyjne, czy to naprawdę działa w nocy?
- Na co zwrócić uwagę wybierając majtki menstruacyjne na noc?
- Zakres warstwy chłonnej w majtkach menstruacyjnych na noc.
- Skład wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych na noc.
- Dlaczego majtki menstruacyjne z syntetyczną wkładką chłonną nie są idealnym rozwiązaniem na noc?
- Grubość i rodzaj materiału na wkład chłonny w majtkach menstruacyjnych na noc.
- Najlepsza wkładka chłonna w majtkach menstruacyjnych na noc.
- Jaki krój majtek menstruacyjnych wybrać na noc?
- Jaki model majtek menstruacyjnych wybrać na noc?
- Co mówią te, które już śpią spokojnie? Czyli opinie o majtkach menstruacyjnych na noc.
- Majtki menstruacyjne to więcej niż produkt – to zmiana jakości życia
Gdy okres nie daje spać.
Jest 2 w nocy. Przebudzasz się zlana potem z uczuciem niepokoju – coś chyba jest nie tak. Czy coś przeciekło? Siadasz na łóżku, sprawdzasz prześcieradło, poprawiasz podpaskę. Próbujesz zasnąć, ale teraz już w trybie czuwania, byle tylko dotrwać do rana.
Brzmi znajomo? Nocny okres potrafi spędzać sen z powiek, szczególnie w czasie tego najbardziej obfitego dnia. I nie chodzi jedynie o dyskomfort, ale o ciągłą niepewność, czy tym razem przecieknie?
Problem nie jest wyimaginowany, strach jest realny: 2 na 5 kobiet czułoby wstyd(1), gdyby wpadka okresowa miała miejsce w prywatnym, teoretycznie bezpiecznym otoczeniu – np. wpadka z plamą na pościeli. To wyniki ankiety Just a Period (Wellbeing of Women, UK) przeprowadzonej na ponad 3000 konsumentów w lutym 2025.
Ile razy wierci się zdrowy człowiek podczas snu?
Zdrowy sen to nieustanny mikro ruch. Ruchy te nie powodują przebudzeń, ale są częścią naturalnego cyklu snu. Badanie z 2024 roku(2), oparte na polisomnografii, dokonało dokładnego zliczenia: zdrowa osoba wykonuje ok. 11 ruchów na godzinę. To właśnie z tego powodu nawet najbardziej chłonne jednorazowe podpaski mogą się odkleić, przesunąć i przeciekać.
Producenci chcąc rozwiązać ten problem mają w ofercie „nocne podpaski”. Znasz je – są długie jak deska do prasowania, grube jak pielucha. W praktyce okazują się i tak niewystarczające. Niekomfortowe, sztywne i wcale nie gwarantują przespanej nocy.
W dodatku dłuższe stosowanie podpasek, które mogą składać się w 90% z plastiku, może doprowadzić do podrażnień i odparzeń.
Dlaczego podpaski i tampony nie są idealnym rozwiązaniem na noc?
Z tamponami jest inaczej. Grawitacja, która w dzień kieruje krew menstruacyjną ku dołowi, podczas leżenia przestaje działać w przewidywalny sposób. Krew może płynąć w boki, cofać się, spływać w miejsca, gdzie tampon jej nie wchłonie.
Nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie. Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to rzadkie, ale poważne zakażenie bakteryjne, mogące prowadzić nawet do śmierci, szczególnie gdy tampon zostaje w pochwie dłużej niż zalecane 4-6 godzin. Odpowiedz szczerze – czy chcesz budzić się w środku nocy, aby zmienić podpaskę lub tampon?
Dlaczego tampony mogą powodować TSS?
Badanie z 1983 r. przeprowadzone przez Schlieverta i Blomstera sugerowało, że rolą tamponów w mTSS (menstruacyjnym TSS)(3) było wprowadzanie tlenu do naturalnie beztlenowego środowiska pochwy. Późniejsze badania wykazały, że nie chodzi o powietrze „wepchnięte” podczas aplikacji tamponu, lecz o to, które jest zawarte w pustych przestrzeniach struktury tamponu. Pokrywa się to z faktem, że ryzyko wystąpienia mTSS wzrasta wraz z chłonnością tamponu. Im większa chłonność tamponu, tym więcej tlenu w nim, a ostatecznie tym większe ryzyko mTSS.
Nocne, chłonne tampony, mając na uwadze bezpieczeństwo, nie powinny znajdować się w ciele dłużej niż te 4-6 godzin zalecanych przez producentów.

Majtki menstruacyjne, czy to naprawdę działa w nocy?
Pierwsze, co musisz wiedzieć: majtki menstruacyjne to nie jest „podpaska wszyta w majtki”. To zupełnie inna technologia, która wykorzystuje naturalne właściwości materiałów do wchłaniania i zatrzymywania krwi. Nie ograniczając przy tym ruchów i zawsze przylegając do ciała.
Majtki menstruacyjne, dzięki przyleganiu do ciała, naturalnie lepiej radzą sobie z zmianami pozycji i drobnymi ruchami nocnymi, w przeciwieństwie do tamponów czy jednorazowych podpasek, które w odczuciu przypominają papier. Zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo przez całą noc, tak byś mogła wreszcie spać bez zmartwień.
Do tego wyobraź sobie warstwę chłonno-wodoodporną, która (w niektórych modelach) sięga aż po pas na pośladkach.
● Porównanie majtek menstruacyjnych i jednorazowych podpasek.
o Bokserki menstruacyjne high na obfity okres
Na co zwrócić uwagę wybierając majtki menstruacyjne na noc?
OK, podjęłaś decyzję i chcesz przetestować majtki menstruacyjne na noc. Założę się, że gdy zaczniesz poszukiwania, pewnie zwrócisz uwagę na wygląd, materiał, cenę… ale co z zakresem wkładki chłonnej i samą wkładką chłonną – jej materiałem i grubością?
Żebyś lepiej zrozumiała, o czym mówię – majtki menstruacyjne działają dzięki dwóm kluczowym warstwom:
- warstwa chłonna – jak gąbka, która zatrzymuje krew
- warstwa wodoodporna – jak bariera, która zapobiega przeciekom
Wyobraź sobie, że każda marka decyduje, jak dużą część majtek menstruacyjnych pokryje tymi warstwami. I nie ma tu żadnych standardów – każdy producent robi to według własnego uznania. Na przykład niektórzy pokrywają tylko mały fragment w kroku.
● Przewodnik po wkładce chłonnej w majtkach menstruacyjnych.


Zakres warstwy chłonnej w majtkach menstruacyjnych na noc.
W MyOra stworzyłam dwa główne zakresy wkładek chłonno-wodoodpornych, które odpowiadają różnym potrzebom:
Wkładka o zakresie MEDIUM:
- Wkładka sięga z tyłu około ⅓ wysokości majtek
- Ma podobny zasięg jak podpaska nocna
- Sprawdzi się idealnie na codzienne aktywności, np. do pracy biurowej
Wkładka o zakresie HIGH:
- Wkładka sięga z tyłu aż po pas
- Zapewnia ochronę znacznie wykraczającą poza możliwości jakiejkolwiek jednorazowej podpaski
Dla wielu z nas właśnie te momenty, gdy leżymy lub śpimy, są najbardziej stresujące podczas okresu. Dlatego większy zakres wkładki (HIGH) może okazać się dla Ciebie prawdziwym game-changerem.
Oczywiście, zakres to nie wszystko – chłonność majtek menstruacyjnych zależy też od kroju majtek okresowych i materiału wkładki – rodzaju i grubości.


● O zakresie warstwy chłonnej w majtkach menstruacyjnych.
Skład wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych na noc.
Gdy zaczynałam myśleć o projekcie pierwszych majtek menstruacyjnych (to już prawie 6 lat!) to zamiast zorganizować objazd po hurtowniach materiałów, przejrzałam źródła naukowe i badania. Szukałam opracowań, które przybliżą mi właściwości poszczególnych materiałów. Założenie było jedno: materiał wkładu chłonnego oprócz tego, że musi wchłaniać krew, najlepiej jak to tylko możliwe, powinien zapobiegać rozwojowi bakterii. Przy takim założeniu z pełną świadomością wybrałam bambus.
Testy wykazują, że bambus jest w stanie zatrzymać niespełna dwa razy więcej wilgoci w porównaniu do bawełny organicznej.(5)
Bambus również oddycha, więc umożliwia przepływ powietrza. To bardzo ważna funkcja, szczególnie w przypadku majtek menstruacyjnych. Swobodna cyrkulacja przeciwdziała namnażaniu się bakterii beztlenowych, a w rezultacie zapobiega rozwojowi infekcji intymnej. No i majtki menstruacyjne (na rynku jest również mnóstwo plastikowych majtek na okres), które umożliwiają przepływ powietrza po prostu nie śmierdzą.
● Czy majtki menstruacyjne brzydko pachną?

Dlaczego majtki menstruacyjne z syntetyczną wkładką chłonną nie są idealnym rozwiązaniem na noc?
Zdolność do wchłaniania płynów przez materiały wynika przede wszystkim ze struktury ich włókien. Materiały pochodzenia naturalnego posiadają naturalne, mikroskopijne kieszenie, które przechowują wilgoć. Te włókna potrafią wręcz aktywnie przyciągać ciecz do siebie.
Włókna syntetyczne (takie jak poliester, nylon czy spandex) są pozbawione takich właściwości, dlatego wykluczyłam je na samym początku tworzenia majtek menstruacyjnych. Ponadto plastik (poliester, nylon czy spandex) we wkładzie chłonnym tworzy warunki sprzyjające rozwojowi nieprzyjemnie pachnących bakterii.
Nie musisz mi uwierzyć na słowo, bo istnieje badanie, w którym przetestowano różne produkty na okres pod kątem chłonności. Artykuł z 2024 r.(4) przedstawia test chłonności różnych produktów używając ludzkiej krwi, a nie wody.
I tutaj potwierdziła się teoria, że plastik (dosłownie, w testowanych majtkach okresowych nie ma niczego, oprócz syntetyków) nie nadaje się na warstwę chłonną majtek menstruacyjnych. Według przeprowadzonego testu majtki były w stanie wchłonąć zaledwie 1-3 ml, czyli mniej niż jedna jednorazowa podpaska.
● O plastiku w majtkach menstruacyjnych powstał cały artykuł.

Grubość i rodzaj materiału na wkład chłonny w majtkach menstruacyjnych na noc.
Wybierając majtki menstruacyjne na noc, zakładając, że muszą wytrzymać te 8 godzin bez przecieku, zwróć szczególną uwagę na gramaturę wkładu chłonnego – parametr wyrażony w gramach na metr kwadratowy (g/m²), który określa rzeczywistą grubość i potencjał chłonności materiału. W dobrym sklepie z majtkami menstruacyjnymi powinnaś móc odnaleźć informację o gramaturze materiałów, podaną w g/m², bez ogólników w stylu „trzy warstwy chłonne ze specjalnej tkaniny 3D”, które nic nie mówią o grubości warstwy.
Bo przykładowo: jedna warstwa frotte (materiał „ręcznikowy”) o gramaturze 500 g/m² pochłonie więcej niż cztery warstwy cienkiej bawełny t-shirtowej (110 g/m²).
Kluczowy jest również splot materiału – w strukturze frotte nici tworzą pętelki, które zwiększają powierzchnię, która wchłania, w porównaniu do płaskich tkanin.
● O grubości wkładu chłonnego w majtkach menstruacyjnych.

Najlepsza wkładka chłonna w majtkach menstruacyjnych na noc.
Biorąc pod uwagę to, co powyżej, czyli skład, grubość i splot materiału, w majtkach menstruacyjnych MyOra na obfity okres znajdziesz frotte bambusowe czyli 100% bambusa o strukturze ręcznika i gramaturze 500 g/m².
Wkładka HEAVY jest idealną opcją na dni z bardziej obfitym krwawieniem, na noc oraz na połóg. Dzianina produkowana jest w Polsce i posiada certyfikat OEKO TEX 100 klasy I.

● Najlepsze majtki menstruacyjne na obfity okres – jakie wybrać? 3 parametry wpływające na chłonność.
Jaki krój majtek menstruacyjnych wybrać na noc?
Ostatnie, co nie znaczy, że najmniej ważne, czyli krój majtek menstruacyjnych na noc. Wybór odpowiedniego kroju majtek menstruacyjnych może całkowicie zmienić Twoje doświadczenie w czasie nocnej miesiączki.
Zasada jest prosta i podobna jak przy podpaskach – im szerszy krok chłonny, tym większa chłonność.
Zwykłe figi mają ograniczenie – klin chłonny musi zmieścić się między udami. W MyOra to około 5 cm szerokości.
Tymczasem bokserki menstruacyjne nie mają takiego ograniczenia! Nogawki mogą zachodzić na uda, dając więcej miejsca na warstwę chłonną.

Jaki model majtek menstruacyjnych wybrać na noc?
Czas na konkret, czyli przegląd najlepszych modeli majtek menstruacyjnych na noc. Łącząc wszystkie parametry wpływające na chłonność, czyli:
- krój bielizny menstruacyjnej
- zakres warstwy chłonnej i wodoodpornej
- grubość warstwy chłonnej i materiał, z którego powstała
wynika, że najlepszymi majtkami menstruacyjnymi na noc będą te, o zakresie HIGH (z wkładką chłonną po pas), o grubości HEAVY (100% bambusa o strukturze ręcznika i gramaturze 500g/m2) i kroju bokserek, spodenek lub hipsterów.
Bokserki menstruacyjne high heavy na obfity okres
Bokserki menstruacyjne są najlepszym wyborem do spania ze względu na wyjątkowo długi klin chłonno-wodoodporny, który z tyłu sięga aż po pas. Taki zakres gwarantuje dodatkową ochronę podczas leżenia. Dodatkowo, warstwa chłonno-wodoodporna w bokserkach menstruacyjnych jest szersza niż w majtkach menstruacyjnych. Okala krok i tworzy coś na styl skrzydełek, jak w podpaskach. Krój pozwala na swobodę ruchów w każdej pozycji, dzięki czemu możesz w pełni odpocząć i cieszyć się nieprzerwanym snem.
Bokserki menstruacyjne przypominają zwykłe kolarki, możesz więc włożyć do nich swoją ulubioną koszulkę i wyjść na miasto lub po prostu udać się na drzemkę.
Chłoną tyle, co 12 tamponów lub 6 podpasek lub 2,4 kubeczka.
Spodenki menstruacyjne high heavy o luźnym kroju
Młodsza siostra bokserek menstruacyjnych, czyli spodenki na okres. Zakres chłonno-wodoodporny w spodenkach, podobnie jak w bokserkach, sięga z tyłu tuż pod gumkę obwodową. Jest to idealne rozwiązanie na najcięższe dni miesiączki, na sen oraz czas, w którym jest Ci potrzebne dodatkowe zabezpieczenie podczas leżania.
Inspirowane luźnymi bokserkami, spodenki menstruacyjne zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie podczas okresu. Lekkie, miękkie i proste w formie, z wbudowanymi majtkami menstruacyjnymi o kroju hipster. Bez problemu mogą zastąpić piżamę.
Chłoną tyle, co 12 tamponów lub 6 podpasek lub 2,4 kubeczka.
o Spodenki menstruacyjne high o luźnym kroju
Majtki menstruacyjne hipster high heavy
Nieznacznie podwyższony stan w tych majtkach menstruacyjnych, sięga tuż nad biodra i umiarkowanie zakrywa pośladki.
Hipster high to wariant z klinem chłonno-wodoodpornym sięgającym z tyłu aż po pas. To model zaprojektowany na obfity okres, na noc lub gdy potrzebujesz dodatkowej warstwy chłonnej z tyłu podczas leżania.
Chłoną tyle, co 8 tamponów lub 4 podpaski lub 1,6 kubeczka.
Co mówią te, które już śpią spokojnie? Czyli opinie o majtkach menstruacyjnych na noc.
o Bokserki menstruacyjne high na obfity okres
o Bokserki menstruacyjne high na obfity okres
o Bokserki menstruacyjne high na obfity okres
Majtki menstruacyjne to więcej niż produkt – to zmiana jakości życia
Może to zabrzmi banalnie, ale dla mnie i dla wielu kobiet, które już przetestowały majtki menstruacyjne MyOra, to naprawdę był game changer. „Ja nie wiem gdzie te majtki były przez całe moje życie – to jest niebo a ziemia!! Teraz dzielę swoje życie na to przed majtkami i nowe, wspaniałe życie po kupieniu majtek!” – Ewa zostawiła taki komentarz pod hipsterami medium i nie jest w tym osamotniona. Podobnych opinii jest więcej.
To nie tylko sprawa komfortu czy oszczędności. To świadomość, że okres, owszem, dalej jest wyzwaniem, ale przynajmniej można już spać spokojnie. I wygodnie.
Zobacz źródła
(1) https://www.wellbeingofwomen.org.uk/what-we-do/campaigns/just-a-period/just-a-period-survey-results/
(2) Physiological movements during sleep in healthy adults across all ages: a video-polysomnographic analysis of non-codified movements reveals sex differences and distinct motor patterns, Angelica Montini, Giuseppe Loddo, Corrado Zenesini, DOI: 10.1093/sleep/zsae138, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38912822/
(3) Device-Associated Menstrual Toxic Shock Syndrome, Patrick M Schlievert, Catherine C Davis,PMCID: PMC7254860 PMID: 32461307, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7254860/
(4) Red blood cell capacity of modern menstrual products: considerations for assessing heavy menstrual bleeding, Emma DeLoughery, Alyssa C Colwill, Alison Edelman, Bethany Samuelson Bannow https://srh.bmj.com/content/familyplanning/50/1/21.full.pdf
(5) https://classroom.synonym.com/fabrics-absorb-water-7617496.html
Dziękuję, że przeczytałaś/eś artykuł MyOra do końca.
Bądź na bieżąco! Zapisz się na prasówkę 📩, obserwuj MyOra na Instagramie, Facebooku lub tik-toku.
data dodania:
| aktualizacja: